Cooler for the case Titan TFD-6020 M 12 Z (TFD-6020M12Z)
All the power consumed by the computer ''hardware'' is released into heat. As a rule, the system consumes and goes into heat from 40% to 80% of the rated power of the power supply. A regular fan in the power supply may not be enough to remove even the minimum power. Therefore, for efficient heat dissipation, the cases are equipped with additional fans.
TITAN TFD-6020M12Z is a fan for extracting warm air from the case with comfortable noise level and low power consumption.
TITAN TFD-6020M12Z is RoHS Compliant, Made from Environmentally Friendly Materials .
| В наявності | Так |
| Number of fans | 1 |
| Fan diameter | 60 mm |
| Air flow | 17.6 CFM |
| The size | 60 x 60 x 20 mm |
| Pressure | 2.79 mmH2O |
| Bearing type | Z-bearing - oil bearing |
| Noise level | 26dB |
| Fan power supply | 12V |
| Highlight color | Not |
| Current consumed by fans | 0.17 A |
| Maximum fan speed | 4000RPM |
| Fan power consumption | 2.04 W |
| Type of connection connector | 3pin |
| Material | Plastic |
| Main characteristics | |
| Type of | Fan |
| Manufacturer | Titan |
| Purpose | For the body |
| Fan size, mm | 60 |
| Fan speed, rpm | 4000 |
| Bearing type | Slip |
| Maximum noise level, dB | 26 |
| Sizes, mm | 60x60x20 |
| Additionally | |
| Weight of packing | 9 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 3 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.