Pigtail Molex 91.30.832.00200
Pig-tail, designed to terminate multi-fiber optical cables when using welding or mechanical connections. Pig-tail is a 2-meter segment of the "dense buffer" type optical fiber with a connector at one of the ends. The item is tested during production. In case of use of welding joints, we recommend using protection of welding joints and a cassette for their placement.
| optical fiber type | singlemode 9/125 |
| Connector type | SC |
| Execution option | simplex |
| Volume | 396 cu. cm. |
| Length | 220 mm |
| Width | 180 mm |
| Height | 10 mm |
| В наявності | Так |
| Type of | Pigtail |
| Manufacturer | Molex |
| Optical fiber type | Single mode |
| Type of optical connection | Simplex |
| Optical SC | Yes |
| Weight of packing | 9 kg |
| Length (m) | 2 |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.