Монітор ASUS ProArt PA27UCX-K (90LM04NC-B01370)
•27-inch Mini LED Backlight with 4K HDR, 576 zones local dimming
•ASUS Off-Axis Contrast Optimization technology reduces halo effects by 80% and provides a 7X contrast-ratio enhancement for dark parts of the image when viewing the screen from an angle
•Quantum-dot technology provides 97% DCI-P3, 99.5% Adobe RGB, 100% sRGB and 83% Rec. 2020 color space for exceptional color fidelity
•Support multiple HDR formats (Dolby Vision, HDR-10, HLG) presents lifelike experience and flexibility
•World-leading delta-E (∆E) <1 color performance and ASUS ProArt Hardware Calibration technology for color-accuracy optimization, uniformity and color profile write-back
•USB-C supports signal, data transfer and Power Delivery provides up to 60W of power to external devices
•X-rite i1 Display Pro included
Master Your HDR Workflow
The ASUS ProArt Display PA27UCX-K is aimed at discerning content creators including videographers, cinematographers, and colorists who are seeking the finest display for their workflow. With new Off-Axis Contrast Optimization (OCO) technology that reduces halo effects when viewing the screen from a wide angle, ProArt PA27UCX-K ensures on-screen content is displayed accurately to all viewers. The PA27UCX-K is the world"s first 27-inch 4K HDR monitor with peak brightness of 1,000 nits and mini-LED backlighting, enabling 576 zones of local dimming control and support for multiple HDR formats, including Dolby Vision™, HLG and HDR-10. The PA27UCX-K"s impressive panel reproduces the brightest whites and the deepest blacks with sharper, more detailed visuals. With Quantum Dot technology, support for DCI-P3, Rec. 709, Rec. 2020, and Adobe RGB color spaces, together with a rich selection of connectivity, the PA27UCX-K is primed to take on any studio workflow.
Display
Panel Size: Wide Screen 27.0"(68.47cm) 16:9
Color Saturation : 83% Rec.2020, 99.5% Adobe RGB, 97% DCI-P3 and 100% sRGB
Panel Backlight / Type : Mini LED / IPS
True Resolution : 3840x2160
Display Viewing Area(HxV) : 596.16 x 335.34 mm
Display Surface : Non-glare
Pixel Pitch : 0.155 mm
Brightness : 1000 cd/m2 (Peak)
Contrast Ratio : 1000 :1 (Typical)/1000000 :1 (HDR)
Viewing Angle (CR is more than or equal to 10) : 178o(H)/178o(V)
Response Time : 5ms (Gray to Gray)
Display Colors : 1073.7M (10bit)
Flicker free : Yes
LCD ZBD Warranty : Yes
HDR (High Dynamic Range) Support : Yes (HDR-10 /HLG (Hybrid Log Gamma)/Dolby Vision)
Dynamically Local Dimming : Yes, 576 Zones
Off-axis Contrast Optimization (OCO) Technology : Yes
Video Feature
ProArt Preset : 13 Modes(Adobe RGB Mode/Rec. 2020/DCI-P3/DICOM/HDR_PQ DCI /HDR_PQ Rec2020/HLG/Dolby
Vision/sRGB Mode/Rec. 709 Mode/Standard Mode/User Mode 1/User Mode 2)
Color Accuracy : Delta E < 1
Gamma adjustment : Yes (Support Gamma 1.8/2.0/2.2/2.4/2.6 )
Color Adjustment : 6-axis adjustment(R,G,B,C,M,Y)
QuickFit (modes) : Yes (Alignment Grid/Paper/Ruler/Customization Modes)
Picture-in-Picture : Yes
Picture-by-Picture : Yes
Low Blue Light : Yes
HDCP support : Yes, 1.4 and 2.2
Adaptive-Sync supported :Yes
Multiple HDR Mode : Yes
HDR Preview : Yes
Audio Features
Stereo Speakers : 2W x 2 Stereo RMS
I/O Ports
Signal Input : HDMI(v2.0b) x2, DisplayPort 1.2, USB Type-C
Earphone jack : 3.5mm Mini-Jack
USB downstream : USB3.0 Type-A x4
Signal Frequency
Digital Signal Frequency : 40 to 144 KHz (H) /30 to 60 Hz(V)
Power Consumption
Power On (Typical): < 46W
Power Saving Mode : < 0.5W Power Off Mode : 0W (Hard Switch)
100-240V, 50/60Hz
Mechanical Design
Chassis Colors : Black
Tilt : -5o to +23o
Swivel : -60o to +60o
Pivot : -90o to +90o
Height Adjustment : 0 to 120 mm
VESA Wall Mounting : 100x100mm
Quick Release Stand Design : Yes
Security
Kensington lock
Accessories
Power cord
DisplayPort cable (Optional)
USB cable(Optional)
USB-C cable (Optional)
Quick start guide
HDMI cable (Optional)
Warranty Card
Color pre-calibration report
Monitor hood
X-rite i1 Display Pro Calibrator
Compliance and Standards
BSMI, CB, CCC, CE, CEL level , CU, ErP, FCC, ISO-9241-307, J-MOSS, KCC, Mac Compliance, PSE, RoHS, UkrSEPRO, UL/cUL, VCCI, WEEE, WHQL (Windows 10, Windows 8.1, Windows 7), MEPS, RCM, TUV Flicker-free , KC , eStandby, TUV Low Blue Light, ICES-3, PC recycle, VESA DisplayHDR 1000, CEC
Item Dimension (L inchxW inchxH inch)
31 x 14 x 19
Weight
60.00LB
Warranty Information
3 Year Warranty with ARR
| Вбудовані колонки | Є |
| Поверхня екрану | Антивідблиску |
| Інтерфейси і підключення | не задано |
| Кути огляду (гориз./вертик) .) | 178/178 |
| Регулювання положення | не задано |
| Тип монітора | не задано |
| VESA | 100mm x 100mm |
| Яскравість | 300 кд/м 2 |
| Технології покращення зображення | не задано |
| Частота поновлення | 60 Гц |
| Модифікація | PA27UCX-K |
| Тип | Монітор |
| Виробник | Asus |
| HDMI | так |
| VGA | ні |
| DVI | ні |
| DisplayPort | так |
| DisplayPort USB-C | так |
| Web-камера | ні |
| Вага упаковки | 9 кг |
| Гарантія | 12 міс. |
| Колір | Чорний |
| Для геймерів | ні |
| Співвідношення сторін | 16:9 |
| Діагональ монітора | 27 |
| Роздільна здатність екрану | 3840x2160 |
| Тип матриці | IPS |
| Діагональ екрану, дюймів | 27-28" |
| Підтримка 3D | ні |
| Підсвічування | ні |
* Характеристики, комплект поставки та зовнішній вигляд товару можуть відрізнятися від зазначених і/або можуть бути змінені виробником без відображення в картці товару.