Ink BARVA EPSON T0594 (R2400) YELLOW 90г (E059-452)
BARVA EPSON T0594 (R2400) YELLOW 90g (E059-452) is a high-quality ink, which is characterized by high light and water resistance, wide color gamut and good clarity of the prints. The image will retain its brightness for a long time, thanks to the introduction of the latest scientific developments in ink production.
The main advantage of water-soluble ink is a more natural color reproduction. When printing photos with water-soluble inks, they are absorbed deep into the photo paper, mix well with each other and it turns out natural shades of primary colors. The photo is resistant to mechanical stress. This type of ink is used for full-color printing due to the high quality of color and low cost. Photo-films do not contain solid particles, therefore when using them the print head is extremely rarely clogged.
Ink benefits:
- full compatibility with the original ink;
- optimal price / quality ratio;
- improved fixation and chemical resistance;
- color rendition closest to the original ink.
| В наявності | Так |
| Type of | Ink |
| Manufacturer | BARVA |
| Compatible with brand devices | не задано |
| Ink color | Yellow |
| Compatibility with models | не задано |
| Capacity | 90 ml |
| Capacity | 100 ml |
| Type of | Compatible |
| Ink type | Water soluble |
| Compatible with brand devices | Epson |
| Colour | не задано |
| Compatibility with models | Stylus Pro 9880S / Stylus Pro 4800 / Stylus Pro 4880 / Stylus Pro 3800 / Stylus Photo R2400 / Stylus Photo R2880 / Stylus Pro 7900A1 / Stylus Pro 9000B0 / PRINK-EPS-R3000 |
| Weight of packing | 9 kg |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.