Battery CSB 12В 7.2 Aч (GP1272F2) (GP1272 F2) (CSB-GP1272 F2)
A CSB battery is used as an uninterruptible power supply. Ensures the operation of the connected device even in the absence of electricity in the house. It is built into the UPS and does not require maintenance.
The battery has a capacity of 7.2 Ah and a voltage of 12 V. It has a low level of self-discharge. Works in any position.
You can buy a battery at an affordable price in our online store. The article number of this model is GP1272 F2 (you will find it in the catalog for it). Delivery is carried out throughout Ukraine, so you can order goods from any city
Specifications
| Type of | AGM battery |
| Specifications | terminals: F2; hermetic construction; unattended: does not require care and is able to work in any position; low self-discharge |
| Capacity | 7.2 Ah |
| Voltage | 12V |
| Compatibility | universal |
| Dimensions | 64x94x151 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Additionally | used in uninterruptible power supplies, telecommunications equipment, emergency lighting, fire alarm systems, portable measuring devices, medical equipment and power tools |
| В наявності | Так |
| Type of | Battery |
| Manufacturer | CSB |
| Voltage, V | 12 |
| Capacity, Ah | 7.2 |
| Dimensions (without clam), mm | 64x94x151 |
| Weight, kg | From 1kg to 5kg |
| Warranty | 12 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.