Sony 28mm f/2.0 lens for cameras NEX FF (SEL28F20.SYX)
SONY 28mm f / 2.0 lens for NEX FF cameras (SEL28F20.SYX). Enhanced fixed focal length optics effectively reduce aberrations from infinity down to the minimum focusing distance, providing excellent sharpness over the entire frame area. The surfaces of all lenses also have a multi-layer coating that minimizes glare and ghosting of the image and allows you to achieve maximum clarity and contrast of the image.
Soft, expressive bokeh effect
A soft, stunning beauty bokeh effect is created thanks to the large 9-blade round lens aperture.
Compact and lightweight lens for any occasion.
The compact and lightweight design of this full-frame lens is ideal for the compact α7 series cameras. Weighing only 200 g, this lens is convenient to use for photography every day. In addition, aluminum alloy gives the lens an elegant appearance and makes it pleasant to the touch.
Learn about the characteristics of a discrete lens.
The perfect complementary lens for photographers who love full-frame shots and want to achieve an unrivaled level of sharpness, unleashing the full potential of discrete optics. The optical layout of the lens includes 3 aspherical elements (one AA element) and 2 glass elements with ultra low dispersion (ED), which provide outstanding optical characteristics of this compact lens. Maximum f / 2.0 aperture provides low-light shooting.
Optimized for both photo and video
A high-precision linear drive built into the lens ensures smooth and quiet autofocus operation, and the internal autofocus system means that the length of the lens does not change as the focal length changes. Silent operation and camera stability are significant advantages when shooting video.
High reliability even in the harshest conditions
The lens is protected from dust and moisture, which increases the reliability of work in difficult conditions, allowing you to confidently shoot wherever you are.
| В наявності | Так |
| Manufacturer | Sony |
| Type of | Lens |
| Weight | 200 g |
| Construction (elements / groups) | 9/8 |
| The number of diaphragm blades | 9 |
| Shortest focal length | 28 mm |
| Longest focal length | 28 mm |
| Minimum aperture | f/22 |
| Change focal length | Fixed lenses |
| Type of | Standard |
| Filter diameter | 49 mm |
| Stabilization | No image stabilization |
| Mount type | Sony A-mount |
| Weight of packing | 0.45 kg |
| Warranty | 24 months |
* Characteristics, delivery and appearance of the product may differ from those indicated and / or may be changed by the manufacturer without reflection of the product in the card.